Minisérie o kosmetice - I. díl: Kosmetika - pomocník nebo ničitel?

images (2)Když se podíváte na své kosmetické přípravky v koupelně, jste si jisti, že Vám pomáhají nebo jsou v nich skrytí ničitelé vašeho organismu? V této minisérii článků o látkách obsažených v kosmetice se podíváme na záporáky, kterým byste se měli vyhnout. Nejdříve se, ale pojďme společně zamyslet nad důvody, proč bychom vůbec měli něco takového řešit.

Kůže

Věděli jste, že kůže je vaším největším orgánem? Zajímavé, že? Přitom pod pojmem orgán si mnoho lidí spíše představí žaludek, plíce a ledviny než kůži. A co teprve, že přes kůži se může vstřebat až 60 % látek do krevního oběhu a dále do těla. Slušné, co? Vlastně skoro můžete jíst přes kůži. Tím to nekončí. Naše pokožka je úžasná v mnoho dalších věcích. Má tyto funkce:

 • Vylučovací – pomáhá tělu se zbavovat odpadních látek (CO2, toxiny), jedná se o ozdravovací proces
 • Smyslová – vnímáme dotyky, teplotu, tlak, bolest, má emocionální paměť (reaguje na konkrétní emoce např. ekzémem)
 • Obranná – chrání před mechanickým a chemickým poškozením (před UV zářením)
 • Obnovující – obnova vrstev po cca 4 týdnech
 • Ochranná – vrchní hydrolipidická vrstva (pH 4,5 – 5,5) = antibakteriální, protiplísňová, antivirová

 

Je důležité si uvědomit, že pokožka je naší součástí. Není to pouze nějaký obal, na který lze dávat cokoliv. Musíme o tom přemýšlet a rozhodovat se, co je pro naše tělo nejlepší.

woman-1987813_1920

Obal versus obsah

Krásná obálka produktu je ve většině případů pouze lákadlo. A to stejné platí o veřejně známých osobnostech, které vás v televizi lákají ke koupi. Tyto osobnosti jsou totiž placeny za propagaci a ve většině případů dané výrobky vůbec nepoužívají. A pokud ano, tak je určitě ani nenapadlo si zjistit více o složení produktu nebo o praktikách dané společnosti.

Například v USA zjistili u reklam na určité kosmetické značky, že známé herečky byly vyretušované v programu na úpravu fotek. Tedy ideál krásy, který je nám skoro denně ukazován v televizi a v novinách není reálný. Nedivím se, že mnoho žen sahá po chemickém koktejlu s vidinou, jak budou krásné jako Julia Roberts. Je smutné, co v nás tyto představy vyvolávají. I zde vzniká první náznaky sebeponižování a ztráty lásky k sobě. Pravá kosmetika tu není proto, aby nás zakryla a schovala naší jedinečnost, ale proto aby nám ji pomohla ukázat.

girl-3713108_1920

Nedávno jsem četla velice zajímavý článek, jak je nyní v módě "přírodní kosmetika". Je pozoruhodné, jak stále hodně lidí věří tomuto nápisu na kosmetice nebo zelenému obalu. Ale nápis ani barva obalu opravdu nic negarantují. Důležité je číst celé složení. Může tam být několik extraktů z ovoce, z květů nebo bylinek, ale podstatné jsou ty zbývající složky. Proto je nutné používat hlavu a ptát se, co jsou ty další látky! S tím Vám chci v této minisérii pomoci.

Pokud jste už vykročili na cestu bádání, tak je potřeba se zamyslet i nad filozofii společnosti, u které nakupujete produkty a zkoumat její praktiky. Sice můžete používat bio přírodní produkty, ale co vlastně dělá daná kosmetická společnost i mimo výrobu kosmetiky, která je teď IN a má z toho zisky? Netestuje třeba své produkty na zvířatech? (V EU je zakázané takovou kosmetiku prodávat, ale společnost může testovat třeba v Číně, kde je to povoleno). A nebo neničí nějakým způsobem při výrobě životní prostředí?

Proto Vás prosím, probuďte v sobě lásku k sobě a k přírodě. Ptejte se, zajímejte se a neskočte hned na první pozitivní referenci, kterou uslyšíte nebo uvidíte.

Škodlivost

chemicals-in-beakers-3735712Reakce na škodlivé látky vypadá různě. Naše pokožka může být jen lehce podrážděná a načervenalá nebo nám tyto látky mohou způsobit až nebezpečná onemocnění. Také se nemusí stát nic, ale je nutné počítat s tím, že pokud budeme dále na sebe nanášet škodlivé látky jednou se to projeví na našem těle.

Protože tělo bude podléhat tzn. koktejlovému efektu, který nám v těle může velmi uškodit. Tento efekt vzniká, pokud používáte více různých kosmetických přípravků. A nejen kosmetických ale také i čistících. Zkuste si spočítat s kolika chemickými látkami během jednoho dne přijdete do kontaktu. Stačí si jen pro začátek uvědomit, kolik vlastně za den používáte přípravků.

Na 1 dospělého jedince připadne průměrně něco kolem 12 produktů za den (mnohdy je to i něco kolem 30 ks), to může být několik stovek chemických látek za den. A co to udělá s naším tělem? To nikdo neví. Všechny prostředky se totiž testuji samostatně. Nelze spolehlivě otestovat takovou směsku chemie i kvůli tomu, že každý člověk má už v sobě jiné buněčné složení – jinak se stravuje, má jiné predispozice k nemocem apod. Tak kdo nám zaručí, že zrovna tento krém není poslední kapkou pro naše zdraví?

Možné dopady na zdraví

 • Zatěžují imunitní systém
 • Zatěžují vnitřní orgány (ledviny, játra)
 • Brání detoxikaci těla
 • Stres a únava vnitřních orgánů
 • Riziko rakovinotvorného bujení
 • Snížení plodnosti
 • Zatížení plodu v děloze apod. 

 

A proto se kloním k výroku Mudr. Mariana Spiezia: ,,Na pokožku byste neměli nanášet nic, co nejste ochotni sníst!“

Přírodní dopady

A teď se ještě zamyslete, jaké dopady má naše jednání na přírodu? Protože to je také živá entita a my jsme její součástí. Mnohdy si lidé myslí, že stojí na vrcholu všeho živého na Zemi. Ale to je velice pošetilé. My jsme součástí všeho živého. Bez fungující přírody bychom sotva přežili. Zamyslete se – voda, vzduch, sluneční energie atd. Kdyby jedna jediná tato věc nebyla, kde bychom byli? Proto i tím, co jíme, jak se chováme, ale i co za látky vypouštíme s vodou má vliv na životní prostředí.

Co myslíte – je souvislost mezi látkami v produktech, které mění hormonální nastavení a zvyšujícím se počtem neplodných žen a mužů? A kudy se nám tyto látky často vrací zpět, že by vodou?

Mnoho látek v kosmetice nelze totiž biologicky odbourat, dostanou se tedy do vody, vzduchu a země a příroda si s nimi neumí poradit. Nejsou pro ni přirozené a ničí ji. No a až sem nás dovedla naše "vyspělá společnost". Proto vyzývám, buďme všichni odpovědní za své činy. Stačí jen menší změna, např. výměna konvenční kosmetiky za přírodní, BIO kosmetiku. A to bude jen začátek. Věřím, že společně dokážeme pomalu změnit svět.

Sledujte minisérii o látkách v kosmetice:

II. díl: Konzervanty - JIŽ BRZY

body-of-water-across-forest-949194